Uczniowie z naszej szkoły wyróżnieni w ogólnopolskim konkursie plastycznym

Dwoje uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie zostało wyróżnionych w ogólnopolskim konkursie literacko – plastycznym pt. „Wszyscy Święci Europy – wpływ wybitnych postaci na cywilizację europejską i kulturę polską”. Nagrodzeni uczniowie to: Zuzanna Wójcik z klasy I „c” i Oliwier Kowalik z klasy I „a”. Organizatorami konkursu była Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdniku wraz z Miejsko – Powiatową Biblioteką i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Świdniku. Patronat nad konkursem sprawowali: Minister Edukacji i Nauki, Lubelski Kurator Oświaty, Burmistrz Miasta Świdnik oraz Starosta Powiatu Świdnickiego.

Celem konkursu było inspirowanie uczniów do zgłębienia wiedzy o świętych Europy, wybitnych postaciach i ich wpływie na cywilizację europejską i kulturę polską; wychowanie do wrażliwości na piękno, prawdę i dobro; ugruntowanie wiedzy o dziedzictwie kulturowym i świadomej jego ochronie; kształtowanie właściwych postaw szlachetności i zaangażowania społecznego, wzmocnienie działania na rzecz szerszego udostępniania kanonu edukacji klasycznej, wprowadzenie w dziedzictwo cywilizacyjne Europy, edukacji patriotycznej, historii i poznawania kultury polskiej; rozwijanie wrażliwości artystycznej; zachęcenie do pracy twórczej oraz rozwijanie wyobraźni.

Zadaniem konkursowym było samodzielne zilustrowanie wybranego świętego Europy. Na konkurs wpłynęło 136 prac z 23 placówek oświatowych. Jury w składzie: Renata Szuryga – artysta plastyk, instruktor plastyczny Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, Elżbieta Kulczyńska – nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej nr 5 w Świdniku oraz Bożena Zabiegły – nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej nr 5 w Świdniku oceniło prace w kategorii plastycznej obejmującej Szkoły Podstawowe klasy I-III i przyznało 12 wyróżnień w tym 2 wyróżnienia dla uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Jury przy ocenie prac brało pod uwagę ciekawe, oryginalne, ujęcie tematu, samodzielność wykonania i estetykę prac. Nadesłane prace w ocenie komisji konkursowej były pełne inwencji, oryginalności, pomysłowości i kreatywności ich autorów.

Warto zaznaczyć, iż Zuzanna Wójcik namalowała postać świętego Jana Pawła II wraz z dziećmi, a Oliwier Kowalik przedstawił świętego Stanisława Kostkę, patrona dzieci i młodzieży.

Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

Agata Bazak

13-01-2022, Zbigniew Maruszewski