Uroczystości obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

BYŁ TAKI WRZESIEŃ...

80 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

1 września delegacja społeczności naszej szkoły z dyrektorem Dariuszem Kubalskim na czele brała udział w uroczystościach, które odbyły się na terenie miasta Staszów. Msza święta w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Staszowie zgromadziła władze miasta, przedstawicieli różnych instytucji i organizacji wojskowych oraz mieszkańców z całego powiatu. Kazanie wygłoszone przez ks. prałata Szczepana Janasa - proboszcza parafii pw. świętego Bartłomieja w Staszowie - zawierało wiele odniesień do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w latach 1939-1945, ale nawiązywało również do faktu rozpoczęcia 1 września nowego roku szkolnego. Kapłan podkreślał wartość Dekalogu w wychowaniu współczesnego młodego człowieka, a przywołując bohaterskie postawy obrońców Ojczyzny w czasie II wojny światowej wskazywał na patriotyczne i religijne wychowanie pokolenia Polaków żyjących w tym okresie. Nabożeństwo miało niezwykłą oprawę muzyczną. Wystąpili artyści opery z Tarnopola na Ukrainie, którzy śpiewem i muzyką sakralną poruszyły serca słuchaczy.

Po nabożeństwie nastąpił przemarsz uczestników zgromadzenia ulicami miasta na cmentarz parafialny przed pomnik- mogiłę żołnierzy poległych w czasie

I i II wojny światowej. Przemówienie okolicznościowe wygłosił tam, m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Staszów. Potem złożono kwiaty, zapalono znicze, a harcerze z Hufca ZHP im. T. Kościuszki w Staszowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny "Był taki wrzesień..."

To było pierwsze z kilku wydarzeń upamiętniających wojenny dramat Polaków zaplanowanych do realizacji we wrześniu 2019 roku.

Autor: mgr Elżbieta Szymańska

08-09-2019, Marek Poniewierka