Warsztaty w Centrum Edukacji Medialnej w Kielcach - klasy ósme

5 czerwca 2023 r. klasy ósme wzięły udział w wycieczce do siedziby Radia Kielce oraz do Centrum Edukacji Medialnej. Wśród uczestników były osoby, które biorą pod uwagę wybór profilu humanistycznego w wybranym przez siebie Liceum Ogólnokształcącym, wybór profilu technik reklamy w Zespole Szkół Ekonomicznych oraz nowego profilu dziennikarstwo i komunikacja interpersonalna w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie.

Wizyta rozpoczęła się od obejrzenia zabytkowych radioodbiorników i poznania historii Radia Kielce. Następnie grupa udała się do studia emisyjnego, gdzie uczniowie mogli sprawdzić się w roli dziennikarza radiowego. Kolejnym punktem były warsztaty w Centrum Edukacji Medialnej, podczas których młodzież miała możliwość poznać historię mediów, rozwiązać interaktywne quizy, poznać mechanizmy powstawania przekazu.

Największe wrażenie na odwiedzających zrobił tzw. greenroom, gdzie uczestnicy mogli się sprawdzić w roli prowadzących program informacyjny czy prezenterów pogody. Dużą atrakcją było również stanowisko na którym zaprezentowano możliwości nowoczesnych technologii wizualnych np. wyświetlanie interaktywnych obrazów na ekranie z pary wodnej czy rozszerzona rzeczywistość. Punktem kulminacyjnym była strefa fake newsów wyróżniająca się czerwoną barwą oraz film zwracający uwagę na to jak odróżnić informacje prawdziwe od fałszywych z udziałem znanych polskich aktorów.

Na zakończenie grupa wzięła udział w zajęciach poświęconych reklamie, prowadzonych przez Katarzynę Adamczyk. Młodzież dowiedziała się o mechanizmach działania reklamy i obiecała z większym dystansem podchodzić do reklamowanych produktów. Dziewczęta dowiedziały siękto „stoi” za pięknym zdjęciem modelki w reklamie, jaki sztab specjalistów pracuje nad efektem końcowym zdjęcia i że to niekoniecznie jest zasługa reklamowanego produktu.

Centrum Edukacji Medialnej w Kielcach przy ul. Radiowej 4 rozwija się w zawrotnym tempie. Ilość warsztatów, eventów i konferencji jest imponująca. W roku szkolnym 2023/2024 planowane są również dwie wizyty i zajęcia z reklamy prowadzone przez Katarzynę Adamczyk. Tym razem zajmiemy się reklamą w mediach społecznościowych – „Influencer reklamuje, nastolatek kupuje”. Wizyty w CEM mają służyć wspieraniu odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z mediów, dostarczać praktycznej wiedzy o mechanizmach powstawania przekazów medialnych i sposobach ich rozpowszechniania oraz krytycznej analizy.

Rosnąca popularność mediów stwarza konieczność przygotowania ich użytkowników do prawidłowego rozumienia przekazów medialnych oraz właściwego poruszania się w przestrzeni medialnej. Ogromne zadanie ma do spełnienia szkoła, która ma przygotować, wyjaśnić i nauczać w jaki sposób korzystać z mediów. Edukacja medialna różni się od innych rodzajów wiedzy szkolnej tym, że w zasadniczym stopniu bazuje na przeżyciach. Jest praktyczną stroną pedagogiki medialnej, kluczem do rozumienia i konstruowania znaczeń w rzeczywistości zdominowanej przez kulturę medialną.

Wśród uczestników wyżej wymienionych warsztatów były osoby, które reprezentowały Publiczną Szkołę Podstawową nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w pocztach sztandarowych w roku szkolnym 2022/2023. Dziękuję Wam za ten rok! Byliście wspaniali! Życzę Wam samych sukcesów w nowych, wybranych przez Was szkołach średnich!

Katarzyna Adamczyk

Zdjęcie grupowe przed Centrum Edukacji Medialnej

Chłopcy próbują swoich sił jako dziennikarze radiowi

Wizyta w studio emisyjnym

Chłopcy zaprzyjaźnili się z przewodnikiem

Radio w języku koreańskim, czemu nie?

Quizy interaktywne o mediach

Możemy posłuchać rozgłośni z całego świata

Strefa fake newsów

Nowy prezenter newsów