Wszyscy Święci Europy

„Wszyscy Święci Europy – wpływ wybitnych postaci na cywilizację europejską i kulturę polską” to tytuł ogólnopolskiego konkursu literacko – plastycznego, w którym udział wzięli uczniowie klas pierwszych z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Organizatorami konkursu była Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdniku wraz z Miejsko – Powiatową Biblioteką i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Świdniku.

Celem konkursu było inspirowanie uczniów do zgłębienia wiedzy o świętych Europy, wybitnych postaciach i ich wpływie na cywilizację europejską i kulturę polską; wychowanie do wrażliwości na piękno, prawdę i dobro; ugruntowanie wiedzy o dziedzictwie kulturowym i świadomej jego ochronie; kształtowanie właściwych postaw szlachetności i zaangażowania społecznego, wzmocnienie działania na rzecz szerszego udostępniania kanonu edukacji klasycznej, wprowadzenie w dziedzictwo cywilizacyjne Europy, edukacji patriotycznej, historii i poznawania kultury polskiej; rozwijanie wrażliwości artystycznej; zachęcenie do pracy twórczej oraz rozwijanie wyobraźni. Zadaniem konkursowym było samodzielne zilustrowanie wybranego świętego Europy. Patronat nad konkursem sprawowali: Minister Edukacji i Nauki, Lubelski Kurator Oświaty, Burmistrz Miasta Świdnik oraz Starosta Powiatu Świdnickiego.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia kilku wybranych prac, które reprezentowały naszą szkołę w/w konkursie.

Agata Bazak

29-11-2021, Zbigniew Maruszewski