Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni - klasa 6 A, 6 C i 7 B

20 października 2022 r. uczniowie klas VI a, VI c i VII b wzięli udział w wycieczce do Kopalni Soli w Bochni. Była to niezwykła podróż pod powierzchnię ziemi, a także podróż w czasie… Pod okiem przewodników, którzy przywitali nas tradycyjnym „Szczęść Boże”, uczestnicy wycieczki przenieśli się do czasów średniowiecznych, aby poznać historię kopalni oraz znaczenie odkrycia żup solnych dla rozwoju państwa polskiego. Dzięki multimedialnym projekcjom mogli zobaczyć, jak trudna i niebezpieczna była praca górników przy wydobyciu soli, posłuchać ich rozmów przy pracy, a nawet usłyszeć komentarz historyczny samego króla Kazimierza Wielkiego. Nie zabrakło także spotkania z duchem! Podziemne korytarze przemierzaliśmy nie tylko pieszo, ale także odbyliśmy przejażdżkę kolejką podziemną, służącą niegdyś do transportu górników. Część trasy pokonaliśmy, płynąc łodzią pod czujnym okiem flisaków. W kaplicy św. Kingi uczniowie usłyszeli słynną legendę o niezwykłym wianie węgierskiej królewny i jej pierścieniu. Nie zabrakło także miejsca na odpoczynek i małe co nieco po długiej wędrówce. Chłopcy nie mogli odmówić sobie przyjemności zagrania w piłkę na położonym pod ziemią boisku. Wyjechaliśmy na powierzchnię korzystając ponownie z prawdziwej górniczej windy. Po emocjonującej podróży wszyscy z radością powitali jesienne słońce.

Beata Boroń-Sitko

Grupa uczniów przed Kopalnią Soli w Bochni

Kilkoro uczniów przed Kopalnią Soli w Bochni

Kilkoro uczniów przy zabytkowym pociągu przed Kopalnią Soli w Bochni