WYCIECZKA DO TVP 3 LUBLIN - klasa 6 A
W środę, 17 maja 2023 r. klasa VI a wzięła udział w wycieczce do telewizji regionalnej TVP 3 Lublin w ramach programu „Edukacja medialna“ realizowanego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego przez Katarzynę Adamczyk. Celem wycieczki było zapoznanie młodzieży ze specyfiką pracy dziennikarza telewizyjnego, funkcjonowania mediów publicznych, infrastrukturą ośrodka medialnego oraz innymi zawodami wykonywanymi w TVP takimi jak : operator, montażysta, dźwiękowiec.
Naszym przewodnikiem był pracownik TVP Pan Edward Dziedzic. W trakcie zwiedzania gmachu telewizji regionalnej mieliśmy okazję zobaczyć „od kuchni“ studio nagrań, pomieszczenia reżyserskie i pokój montażystów. Pan Edward pokazał, na czym polega praca przy nagrywaniu dowolnego programu, opisał zasady tworzenia dźwięku, obrazu czy projektowania oświetlenia, przedstawił również proces produkcji programów telewizyjnych. Największym zainteresowaniem cieszyło się studio, gdzie powstaje program „Jeden z dziesięciu” oraz „Panorama Lubelska”.
Uczniowie mieli okazję zwiedzić studia telewizyjne oraz poznać pracę operatorów, reżyserów, a także prezenterów telewizyjnych. Zobaczyli jak przygotowuje się scenografię oraz jakie umiejętności są potrzebne do pracy w telewizji. Dla naszych uczniów był to nie tylko świetny sposób na spędzenie czasu, ale także doskonała okazja do poznania różnych zawodów i środowisk pracy. Mogli zobaczyć, jak wygląda praca w telewizji i jak działa produkcja programów telewizyjnych.
Będąc w Lublinie zdążyliśmy jeszcze zwiedzić Plac Litewski w centrum miasta, na którym odpoczęliśmy przy fontannach multimedialnych. Później na tym samym placu mieliśmy okazję zobaczyć niezwykłą instalację, jaką jest Portal, umożliwiający w czasie rzeczywistym obserwowanie i interakcję pomiędzy mieszkańcami Lublina i Wilna. Portal zyskał ogromną popularność wśród mieszkańców obu miast, a także przyciągnął uwagę mediów na całym świecie. Ta wyjątkowa instalacja litewskich artystów zostanie w Lublinie jeszcze przez trzy miesiące.
Zadanie programu „edukacja medialna“ jest wielowymiarowe. Obejmuje zdobycie wiedzy na temat mediów, tego jak działają, tego jak oddziaływują na nas i jak my możemy działać w ich przestrzeni. Wycieczki do radia i do telewizji mają pokazać uczniom jak funkcjonują media, natomiast warsztaty w Centrum Edukacji Medialnej w Kielcach mają służyć kształceniu świadomego, odpowiedzialnego i selektywnego odbioru mediów.
Katarzyna Adamczyk