Wycieczka klas VI a, V b, IV c do Łodzi

21 czerwca 2022 roku uczniowie klas: VI a, V b, IV c wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Łodzi. Zaplanowaliśmy dla dzieci mnóstwo atrakcji. Pierwszą z nich było zwiedzanie Centrum Nauki EC1. Znajduje się ona w odremontowanym budynku pierwszej miejska elektrownia w uruchomionej w 1907 r. Po wojnie Elektrownia Łódzka została przekształcona w elektrociepłownię i w ten sposób służyła łodzianom aż do początku XXI w. W 2008 r. rozpoczęto rewitalizację zabytkowego obiektu zlokalizowanego na terenie Nowego Centrum Łodzi.Obecnie mieści się tu najnowocześniejsze w Polsce planetarium, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej tworzone przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier a także sale konferencyjne i hale pod organizację wydarzeń, w tym największa secesyjna Hala Maszyn (1360 mkw.). Zwiedzaliśmy interaktywne Centrum Nauki i Techniki - największą pod względem powierzchni tego typu placówkę w kraju. Czynnie uczestniczyliśmy w trzech ścieżkach edukacyjnych. Pierwsza z nich dotyczyła przetwarzania energii, druga rozwoju wiedzy i cywilizacji, a trzecia pozwalała zgłębić tajemnice mikro- i makroświata. Własnoręcznie wykonywane doświadczenia naukowe stanowiły świetną zabawę, a także na długo zapadną w pamięć dzieci.

Kolejną atrakcją było wyprawa do łódzkiego ogrodu zoologicznego i nowo otwartego Orientarium. To najnowocześniejszy kompleks prezentujący faunę i florę Azji południowo-wschodniej. Największy słoń indyjski w Europie, rekordowych rozmiarów krokodyl gawialowy, krytycznie zagrożone w naturze orangutany sumatrzańskie oraz podwodny tunel, z którego podziwiać można przepływające nad głowami rekiny i płaszczki – to tylko część atrakcji, które można podziwiać w obiekcie.

Następnie wyruszyliśmy do jednego z najbardziej rozpoznawalnych punktów, który stał się wizytówką Łodzi - do Manufaktury. Obiekt pełni obecnie funkcje centrum rozrywki, kultury i sztuki. Można tu znaleźć szereg atrakcji, z których chętnie korzystają turyści. Ten wyjątkowy kompleks handlowy, usługowy i rozrywkowy jest obowiązkowym punktem na liście miejsc, które trzeba odwiedzić będąc w Łodzi. Manufaktura oferuje atrakcje dla osób w każdym wieku, dlatego to jedno z popularnych miejsc spotkań dla całej rodziny. W kompleksie coś dla siebie znajdą także miłośnicy dobrej kuchni oraz fani nocnej rozrywki. A wszystko to w otoczeniu imponującej architektury przemysłowej, która na terenie całego kompleksu przeplata się z najróżniejszymi przejawami nowoczesności.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był spacer najsłynniejszą ulica Łodzi – ulicą Piotrkowską. Dzięki wspaniałemu przewodnikowi poznaliśmy historię i teraźniejszą twarz tego niezwykłego miasta.Spacerując po Piotrkowskiej, zaglądaliśmy na jej odremontowane podwórza, w tym podwórze mieszczące OFF Piotrkowska - jeden z nowych cudów Polski. Równie ciekawym miejscem jest Pasaż Róży i Narodziny Dnia. Warto także zadrzeć głowę do góry. Fasady budynków przy Piotrkowskiej aż uginają się od ciekawych eklektycznych detali architektonicznych - kariatyd, płaskorzeźb, wykuszy... Spoglądaliśmy również pod nogi i oglądaliśmy Aleję Gwiazd, nawiązującą do filmowego dziedzictwa Łodzi i Pomnik Łodzian - pas jezdni ułożony z blisko 17 tysięcy kostek brukowych z żeliwną płytką z imionami i nazwiskami fundatorów, pomnik Juliana Tuwima i Władysława Reymonta.

Był to niezwykle ciekawy dzień, pełen niezapomnianych wrażeń.

Renata Janeczko

25-06-2022, Zbigniew Maruszewski