Wyniki konkursu historycznego - Józef Jaroń

...............................................................................................................

Wyniki konkursu historycznego

pt. „Józef Jaroń (1900-1940) – jego życie i działalność”

(Autor grafiki: Michalina Rogala kl. VII c)

W dniu 28 marca 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Staszowie odbył się konkurs historyczny pt. „Józef Jaroń (1900-1940) – jego życie i działalność”. Konkurs odbył się w ramach realizowanego projektu edukacyjnego pt. „Katyń pamiętaj – młodzież pamięta”.

Celem konkursu było przybliżenie uczniom dokonań Józefa Jaronia – kierownika szkół, żołnierza, nauczyciela i społecznika, kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia przez pogłębianie wiedzy o historii Polaków, którzy zginęli w Związku Sowieckim w latach II wojny światowej, w tym o sprawie katyńskiej, upamiętnienie rocznicy Zbrodni Katyńskiej, wzmocnienie więzi międzypokoleniowych oraz rozwijanie umiejętności wyszukiwania i korzystania z informacji zawartych w różnych źródłach.

Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz klas III gimnazjum. Oparty był na współzawodnictwie indywidualnym. Formą sprawdzenia wiedzy był test w formie pytań otwartych. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli przeznaczone 45 minut.

W konkursie udział wzięło 25 uczniów. Komisja konkursowa uwzględniając podane w regulaminie kryteria, wyłoniła zwycięzców, którzy zdobyli największą ilość punktów.

I miejsce zdobył Filip Adamczyk z kl. VII „c”.

II miejsce otrzymał Eryk Pierzchała z kl. VI „c”.

III miejsce ex aequo przyznano Aleksandrze Kmiecik z kl. VIII „a” oraz Paulinie Dziewierz z III „a” z gimnazjum.

Dyplomy i nagrody wręczone zostaną podczas uroczystości upamiętniających oficerów Wojska Polskiego zamordowanych wiosną 1940 r., w Katyniu, które odbędą się przy pomniku w parku imienia Adama Bienia w dniu 25 kwietnia br.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

mgr Marzanna Baran, mgr Agata Bazak