Wyniki konkursu plastycznego na plakat pod hasłem „Józef Jaroń – Legionista, Żołnierz Września 1939 roku, Ofiara Zbrodni Katyńskiej”

3 kwietnia 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Staszowie rozstrzygnięty został konkurs plastyczny na plakat pt. „Józef Jaroń – Legionista, Żołnierz Września 1939 roku, Ofiara Zbrodni Katyńskiej”. Konkurs odbywał się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Staszów.

Celem konkursu było przybliżenie uczniom dokonań Józefa Jaronia – kierownika szkół, żołnierza, nauczyciela i społecznika, kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia przez pogłębianie wiedzy o historii Polaków, którzy zginęli w Związku Sowieckim w latach II wojny światowej, w tym o sprawie katyńskiej, upamiętnienie rocznicy Zbrodni Katyńskiej, wzmocnienie więzi międzypokoleniowych, rozwijanie umiejętności wyszukiwania i korzystania z informacji zawartych w różnych źródłach, rozwijanie zdolności plastycznych i kreatywności uczniów oraz prezentacja dokonań artystycznych młodych twórców na okolicznościowej wystawie.

Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej. Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy plastycznej na zadany temat; techniką dowolną (np. farba plakatowa, akrylowa, akwarela, kredki, piórko i tusz, collage, wycinanki, wydzieranka). Prace należało wykonać w formacie A-3, na kartce z bloku technicznego lub rysunkowego. W konkursie udział wzięło 45 uczniów z klas IV-VIII.

Komisja konkursowa w składzie: mgr Marzanna Baran – przewodnicząca komisji, mgr Andrzej Rachoń, mgr Anna Legawiec i mgr Agata Bazak uwzględniając podane w regulaminie kryteria, wyłoniła zwycięzców:

I miejsce otrzymał Jakub Piotrowski z kl. VI „c”.

II miejsce przyznano Dominikowi Szlompek z kl. V „a”.

III miejsce otrzymał Dawid Chara z kl. VI „d”.

Wyróżnienia trafiły do: Miłosza Kluska z kl. V „a” i Wojciecha Glicy z VII „a”

Komisja szczególnie podkreśliła to, że choć temat ogólnie był bardzo trudny to młodzież doskonale sobie z nim poradziła. W pracach widać ogromne zaangażowanie i zapał młodych artystów. Jury zaznaczyło, że każda praca była ciekawa, estetyczna, oryginalna i pomysłowa. Konkurs spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem wśród uczniów staszowskiej „Dwójki”. Tematyka prac podkreślała pamięć o Józefie Jaroniu oficerze Wojska Polskiego zamordowanego wiosną 1940 r. w Katyniu.

Dyplomy i nagrody wręczone zostaną w dniu 13 kwietnia 2023 r. podczas uroczystości upamiętniających oficerów Wojska Polskiego zamordowanych w Katyniu w 1940 r.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Organizatorzy konkursu: Marzanna Baran, Andrzej Rachoń, Beata Ptak, Anna Legawiec i Agata Bazak

15-04-2023, Zbigniew Maruszewski