Z Erasmusem do Grecji

W dnia 6-11 maja 2018r grupa uczniów i nauczycieli ze Staszowskiej Dwójki uczestniczyła w krótko-terminowej wymianie uczniowskiej do Grecji w ramach realizacji działań projektowych projektu Erasmus+ Zakodowane Legendy.

W spotkaniu udział wzięli Justyna Szczepańska (koordynator projektu, Dariusz Kubalski historyk oraz Anna Dziewięcka- Fortuna anglistka.

Z pośród uczniów szkołę reprezentowały uczennice Ida Kubalska klasa IV i Oliwia Żal klasa V. Gospodarzem spotkania była grecka szkoła Neo Rysio w Salonikach.

Celem spotkania było podsumowanie pierwszego roku współpracy siedmiu szkół partnerskich. W wizycie brali udział uczniowie i nauczyciele z Polski, Czech, Wielkiej Brytanii, Belgii, Hiszpanii, Grecji i Włoch. Uczniowie zostali zakwaterowani w greckich rodzinach, gdzie mieli możliwość poznać ich kulturę i obyczaje oraz uczęszczać przez 5 dni do greckiej szkoły gdzie brały udział w lekcjach jak również w warsztatach literackich i lekcjach tańca Zorby. Dodatkowo wszyscy uczestnicy wzięli udział w wykładzie zorganizowanym przez wykładowców Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach. Tematem wykładów była adaptacja dzieci uchodźców w greckich szkołach i wykorzystanie mitów greckich jako most międzykulturowy. Spotkanie z tak wybitnymi naukowcami było doskonałą okazją do wręczenia najnowszego albumu z grafikami wybitnego staszowskiego artysty pana Józefa Juszczyka.

Zajęcia szkolne były również połączone z warsztatami w terenie. Uczniowie zbierali materiały do prezentacji multimedialnych Prezi oraz Emaze biorąc udział w Nordic Walking wokół miasta Saloniki oraz odwiedzając królewskie groby w Verginie.
Nauczyciele ze wszystkich krajów przeprowadzili lekcje w greckich klasach prezentując swoje legendy w postaci ciekawych prezentacji multimedialnych. Europejskie spotkanie partnerów było również doskonałą okazją do pochwalenia się kończącym się już projektem „Nowoczesny Nauczyciel Europejskiej Szkoły” , który Staszowska Dwójka realizuje od 2016 r. Pani Anna Dziewięcka-Fortuna przedstawiła wypracowane efekty i rezultaty w postaci ciekawej prezentacji Prezi. Wyjazd do Grecjo był niezapomnianym przeżyciem.

Autor: Justyna Szczepańska

23-05-2018, Marek Poniewierka