Z ERASMUSEM+ DO KRAJU BASKÓW

W dniach 19-24.05. 2019 grupa nauczycieli ze staszowskiej Dwójki
w składzie Justyna Szczepańska koordynator projektu Erasmus+ oraz Marek Poniewierka i Zbigniew Maruszewski wzięli udział w krótko-terminowym spotkaniu szkoleniowym C6 projektu Erasmus+ „Zakodowane Legendy” w Kraju Basków w Hiszpanii. W spotkaniu wzięła również cala grupa projektowa z przedstawicielami z Belgii, Czech, Włoch, Wielkiej Brytanii i Grecji.

Celem przyjazdu do Hiszpanii było wzięcie udziału w szkoleniu
w zakresie edukacji dwujęzycznej, którą Szkoła Podstawowa Nr 2 planuje wdrożyć w program nauczania w kolejnych latach szkolnych, oraz udział z zajęciach otwartych z informatyki i porównanie bazy sprzętowej i nowych technologii wdrażanych w hiszpańskim systemie edukacyjnym.

Nauczanie dwujęzyczne polega na wykorzystywaniu w edukacji szkolnej obok języka ojczystego drugiego języka jako narzędzia zdobywania wiedzy i otwierania się na świat. Hiszpańskie szkoły od lat stosują ten schemat nauczania, a Kraj Basków, gdzie znajduje się szkoła partnerska CEIP DULANTZI, stosuje edukację trójjęzyczną.
W czasie wizyty odbyła się konferencja z władzami oświatowymi podczas której zaprezentowano zasady funkcjonowania szkoły
z edukacją wielojęzyczną jak również założenia hiszpańskiego systemu kształcenia.

Zaproszeni goście mieli okazję wziąć udział w lekcjach otwartych na terenie szkoły jak również obejrzeć tradycyjny program artystyczny.

Kolejnym etapem szkolenia było przeprowadzenie lekcji historii
w języku angielskim dla hiszpańskich uczniów. Polska drużyna pokazała prezentację przygotowaną przez uczniów klasy VC o polskich bohaterach na przestrzeni wieków, którzy odegrali ważną rolę w tworzeniu państwa polskiego.

Finalnym produktem lekcji było przygotowanie galerii polskich bohaterów. Lekcja okazała się cennym źródłem wiedzy dla hiszpańskich uczniów, którzy jak sami podkreślali nie mają możliwości zgłębienia tej tematyki.

Kolejne dni przyniosły nowe działania projektowe. Wszystkie grupy partnerskie przygotowały stoiska wystawiennicze na których promowały swoją kulturę. Polska ekipa przygotowała liczne foldery, flagi, pamiątki znad morza i gór. Największym powodzeniem cieszyły się polskie słodycze.

Ostatni dzień pobytu przyniósł udział w zawodach sportowych. W Hiszpanii sport odgrywa szczególną rolę. Uczniowie każdą wolną chwilę spędzają na aktywnościach sportowych. Wśród konkurencji odbyło się przeciąganie linii czy tez rzut młotem.

Kolejna wizyta robocza programu Erasmus+ odbędzie się w Polsce już w listopadzie tego roku.

Autor: mgr Justyna Szczepańska

05-06-2019, Marek Poniewierka