Z Erasmusem+ we Florencji
W dniach 15.05.2023 - 20.05.2023, w ramach mobilności edukacyjnej, nauczyciele z naszej szkoły wzięli udział w kursach doskonalących we Florencji. Szkoła powinna stale się rozwijać, lecz rozwój szkoły nie jest możliwy bez rozwoju nauczycieli. Szkolenia, w których wzięli udział nauczyciele staszowskiej „dwójki” zostały dobrane tak, aby odpowiadały założeniom projektu Erasmus+ na lata 2021 - 2027 oraz umożliwiały realizację celów zawartych w Europejskim Planie Rozwoju Szkoły. Jednym z celów programu jest otwarcie klas dwujęzycznych, które wymaga przygotowania oraz podniesienia kompetencji językowych nauczycieli.
Dyrektor dr Dariusz Kubalski, Małgorzata Rajca oraz Zbigniew Maruszewski uczestniczyli w trzydziestogodzinnym kursie „English Language for Beginners”, w trakcie którego doskonalili umiejętności komunikacyjne, znajomość gramatyki i wymowy oraz wzbogacali zasób słownictwa. Z kolei Barbara Piotrowicz wzięła udział w kursie “CLIL in Primary School Make It Work, Make It Effective”, podczas którego poznała rolę koncepcji językowych w zintegrowanym kształceniu przedmiotowo-językowym oraz rozwijała swoje umiejętności dotyczące prowadzenia innowacyjnych zajęć edukacyjnych wykorzystujących w nauczaniu metodę CLIL (Content and Language Integrated Learning). Każdy dzień nauki składał się z trzech bloków oddzielonych krótkimi przerwami. Zajęcia miały formę praktycznych warsztatów. Udział w kursie umożliwił zdobycie wiedzy, wzbogacenie warsztatu pracy, czerpanie z doświadczeń nauczycieli z innych krajów europejskich oraz jest niewątpliwie źródłem dumy i satysfakcji dla każdego z uczestników.
Nie zabrakło również czasu na podziwianie zabytków stolicy Toskanii, np. olśniewającej Katedry Santa Maria del Fiore. Nauczyciele zwiedzili Galerię Akademii, w której znajduje się słynna rzeźba Michała Anioła przedstawiająca biblijnego Dawida. Zachwycali się dziełami sztuki zgromadzonymi w Galerii Uffizi, jednym z najstarszych muzeów w Europie. Mieli również okazję posmakowania specjałów lokalnej kuchni. Ważnym elementem szkolenia było dzielenie się wiedzą w języku Szekspira, z innymi uczestnikami kursu, którzy przyjechali do Florencji m.in. z Hiszpanii, Reunion Island. Szkolenie we Florencji okazało się niezwykle cennym doświadczeniem umożliwiającym rozwój kompetencji językowych oraz otwarcie na współpracę międzynarodową. Zdobyta wiedza i nowe umiejętności niewątpliwie przyczynią się do podniesienia jakości pracy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie.
dr Dariusz Kubalski