Zielona Szkoła klasy 2 a w Pieninach

"Wyszliśmy z klasy, by pójść do innej.

Tam podłogą - ziemia, dachem - niebo.

Oknami - chmury, a drzwiami - słońce".

W dniach od 22 do 26 maja 2023 r. uczniowie z klasy 2 a zamienili salę lekcyjną na "inną" - przebywali w Kluszkowcach nad zalewem czorsztyńskim. I w tym miejscu zdobywali wiedzę i umiejętności poprzez własne doświadczenia i obserwacje danych miejsc. Już pierwszego dnia wybrali się do Krainy Śpiącego Wulkanu wędrując malowniczym wąwozem na szczyt Wdżaru - góry będącej wygasłym wulkanem. Tu poznali legendę smoczycy Wdżażycy i podziwiali przepiękną widoki na zalew i ośnieżone Tatry. Drugiego dnia wybrali się na Trzy Korony-perłę gór Pienin. Było to ogromne wyzwanie, któremu uczniowie znakomicie sprostali, a nagrodą były przepiękne widoki i dyplom zdobywcy. Popołudnie spędzili w Spiskiej Krainie Rozrywki. Tu zwiedzili Park Miniatur Zamków Orawskich, obejrzeli filmy w kinie 9D, a następnie w Paintballu Laserowym stoczyli walki, w których mroczne siły pod wodzą Lorda Vadera dążły do przejęcia kontroli nad Galaktyką. Trzeciego dnia odbyła się "wielka wyprawa"- była to wycieczka na Słowację do przepięknej Jaskini Bielańskiej i Ścieżki w Koronach Drzew. Dla nas była to "Ścieżka w Chmurach". Oba te miejsca dostarczyły dzieciom niezapomnianych wrażeń. Czwarty dzień to - Niedzica i zamek "Dunajec". Wędrując po starych komnatach i częściowo po ruinach dawnego zamku, poznawali jego historię i ciekawe legendy związane z tym miejscem. Popołudnie uczniowie spędzili na basenach termalnych w Białce Tatrzańskiej. A wieczór spędzony w Bacówce przy kapeli góralskiej okazał się pełen wspaniałej zabawy. Piąty dzień to rejs statkiem po zalewie czorsztyńskim, zakończenie zielonej szkoły i szczęśliwy powrót do domu z bagażem wspaniałych wrażeń.

Barbara Dorobek-Skórska

Grupa przed wejściem do jaskini

Widok z ośrodka

W drodze na górę Wdżar